Pętla Przytarnia

Długość trasy 21 km, 14 przystanków z tablicami edukacyjnymi, ścieżka oznakowana za pomocą malowanych  czerwonych znaków na drzewach i drogowskazach.

„Pętla Przytarnia” obejmuje południowo-zachodnią część Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Rozpoczynający się we Wielu szlak wiedzie przez Przytarnię, przy jeziorze Wdzydze, następnie przez gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorkami i torfowiskami na górę Chełmice (201,4 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Parku.

W miejscowości Wiele warto zwiedzić Kalwarię, kościół p.w. św. Mikołaja z zabytkowym wyposażeniem z XVIII w. i Muzeum Ziemi Zaborskiej. Ponadto warto spojrzeć na jezioro Wdzydzkie z punktu widokowego w Przytarni (dojście ścieżką od przystani dla kajakarzy), zobaczyć ślady żerowania bobrów nad jeziorem Joninko, śródleśne jeziora i oczka wodne wraz z torfowiskami w planowanym rezerwacie przyrody „Motowęże”, bór chrobotkowy (siedlisko charakteryzujące się runem pokrytym siwymi porostami – chrobotkami), Chełmice i wąwóz przy zjeździe do Wiela.

Folder z przebiegiem szlaku (pobierz)
 

W Przytarni
Planowany rezerwat przyrody 'Motowęże'
Jezioro Wdzydze w Przytarni
Jezioro  Zmarłe
Punkt widokowy w Przytarni
Jezioro Joninko
Wąwóz przy górze Chelmice
Dom Kajfasza - Kalwaria Wielewska