KONKURSY

Konkurs fotograficzny "Krajobrazy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego" - zaproszenie

Regulamin konkursu (pobierz)

Formularz zgłoszeniowy (pobierz)

W tym roku mija 40 lat odkąd Wdzydzki Park Krajobrazowy został utworzony. Przez te wszystkie lata trochę się zmieniło w sposób mniej lub bardziej naturalny. Jednakże główne wartości Parku czyli różnorodność przyrodnicza i niezapomniane walory krajobrazowe tutejszych lasów i wód wciąż cieszą mieszkańców i turystów. Wzniesienia i obniżenia ternu, jeziora i charakterystyczne piaszczyste gleby wszystko to pozostawił po sobie lodowiec, który około 25 000 lat temu objął swoim zasięgiem obszar Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Jego wpływ był i jest ogromny, ponieważ ukształtował wody powierzchniowe i gleby a tym samym zdeterminował  siedliska przyrodnicze i możliwość występowania określonych gatunków roślin i zwierząt.

Z okazji naszych urodzin wszystkich miłośników fotografii i wdzydzkiej przyrody chcielibyśmy zaprosić do udziału w konkursie fotograficznym "Krajobrazy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego".

Zadaniem konkursowym jest wykonanie i przesłanie zdjęcia przedstawiającego wybrany element krajobrazu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

I kategoria wiekowa (osoby poniżej 18 roku życia) - należy przedstawić zdjęcie obrazujące naturalny krajobraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w barwach gdzie przeważają odcienie zieleni i głównym tematem zdjęcia jest przyroda ożywiona.

I kategoria wiekowa (osoby powyżej 18 roku życia) - należy przedstawić zdjęcie obrazujące naturalny krajobraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w barwach gdzie przeważają odcienie koloru niebieskiego i/lub brązu, a głównym aspektem jest przyroda nieożywiona.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach, a na Wasze zdjęcia czekamy do 10 września 2023 r. /ZMIANA TERMINU 30 września 2023r/ z nadzieją, że okres wakacyjny będzie sprzyjał rozwijaniu pasji fotograficznej i odkrywaniu walorów Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Wszystkie szczegóły znajdziecie w załączonym Regulaminie.

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody.

ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU!

 

 

ARCHIWUM KONKURSÓW

2023

KONKURS FILMOWY

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych  serdecznie  zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie filmowym pn.: „Mój Park Krajobrazowy”, realizowanym we współpracy z Porozumieniem Parków Krajobrazowych, będącym organizatorem konkursu na etapie ogólnopolskim.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie filmu w formie reportażu bądź rolki, ukazującego piękno krajobrazu oraz przyrody parków krajobrazowych.

Filmy oceniane będą w dwóch kategoriach:

1. Reportaż  – w 3 podkategoriach: „Uczniowie szkól podstawowych”, „Uczniowie szkół ponadpodstawowych”, „Rodziny”.

2. Rolka – bez podziału na podkategorie.

W celu przystąpienia do konkursu należy przesłać materiał filmowy wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową do dnia 15 maja 2023 r.(do godz. 16.00) na adres mailowy: konkurs@pomorskieparki.pl (dla szkół i mieszkańców z obszaru parków krajobrazowych województwa pomorskiego).

Terminarz konkursu:

15 maja 2023 r. – nadsyłanie prac konkursowych wraz z kartą zgłoszeniową,
23 maja 2023 r. – ogłoszenie laureatów etapu wojewódzkiego,
30 maja 2023 r. – ogłoszenie laureatów etapu ogólnopolskiego.

Na etapie wojewódzkim dla najlepszych filmów, w obu kategoriach, czekają  nagrody – akcesoria sportowe i turystyczne.

Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem oraz do wzięciu udziału w konkursie.

Regulamin Konkursu filmowe

2022

KONKURS Owady zapylające Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego cz. 3

Podsumowując serię wpisów na temat owadów zapylających zapraszamy do udziału w konkursie z nagrodami.

Wystarczy krótko uzasadniając odpowiedzieć na 3 poniższe pytania.

Odpowiedzi należy wysłać wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres g.sadowska@pomorskieparki.pl do 7 grudnia 2022r do godziny 23:00.

  1. Jaki wpływ na owady zapylający mają inwazyjne gatunki obce?
  2. Czy pszczoła miodna zagraża dzikim zapylaczom?
  3. Co powinniśmy zrobić, aby stworzyć ogród przyjazny zapylaczom?

Regulamin konkursu:  pobierz pdf

KONKURS Owady zapylające Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego cz. 2

Temat owadów zapylających oraz potrzeby ich ochrony jest nam bardzo bliski. Przez cały rok organizowaliśmy różnego rodzaju zajęcia, warsztaty i stoiska tematyczne poświęcone zapylaczom, przekonując jednocześnie, aby ograniczyć koszenie trawników i tworzyć przyjazne owadom siedliska.

Podsumowując tegoroczny cykl edukacyjny zachęcamy do udziału w konkursie. Zostanie on rozstrzygnięty w 4 kategoriach. Do udziału zapraszamy zarówno dzieci i młodzież szkolną jak i osoby dorosłe z terenu powiatu kościerskiego. Uczestnicy będą musieli wykazać się wiedzą i w zależności od kategorii zdolnościami plastycznymi, graficznymi czy literackimi.

I KATEGORIA - zrób model owada zapylającego (klasy „0” – III szkoły podstawowej)

II KATEGORIA - namaluj, gdzie żyją owady zapylające (klasy IV-VIII szkoły podstawowej)

III KATEGORIA - zaprezentuj owada zapylającego (klasy VI -VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe)

IV KATEGORIA - opisz owada zapylającego (osoby przed i po ukończeniu 18 roku życia)

Prace należy dostarczyć do 30 listopada 2022r . Szczegóły w załączonym Regulaminie.

REGULAMIN (pobierz)

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (pobierz)

Zadania z zakresu edukacji realizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy dofinansowane zostały przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Konkurs fotograficzny "Owady zapylające Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego" cz.1

Wszystkich miłośników wdzydzkiej przyrody zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym nt. dzikich zapylaczy.

Zapewne większość ludzi zapytanych o przykład zapylacza powie… pszczoła, a na pytanie co nam daje odpowie…miód. Ale prawda jest taka, że owadów tych jest znacznie więcej i robią dużo, dużo więcej. Na przykład zapewniają reprodukcję większości gatunków roślin na Świecie tworzących liczne ekosystemy i zarazem będących podstawą naszej diety.

Obecnie szacuje się, że w Polsce możemy spotkać ponad 470 gatunków pszczół zgrupowanych w 6 rodzinach. Ile z tych gatunków produkuje miód? Czy wszystkie pszczoły mają swoje królowe? I czy pszczoły to jedyne zapylacze? Odpowiedzi na te pytania mogą Was zaskoczyć. Możecie poszukać ich sami lub przez najbliższe miesiące obserwować naszą stronę na portalu społecznościowym Facebook, gdzie będziemy zamieszczać ciekawostki o zapylaczach okraszone Waszymi zdjęciami konkursowymi.

Owady zapylające to niezwykła, różnorodna i barwna grupa zwierząt, więc tym bardziej warto ją poznać i przyjrzeć się jej trochę bliżej. Zatem nie ma na co czekać, aparaty w dłoń i szukamy zapylaczy.

Na Wasze zdjęcia czekamy do 20 lipca 2022r.

Szczegóły w Regulaminie POBIERZ

Formularz zgłoszeniowy POBIERZ