Szlaki PTTK

zielony „Kręgów Kamiennych” /Partyzancki/

Przebieg: Sierakowice-Kamienica Królewska-Lipusz-Grzybowski Młyn-Loryniec-Wąglikowice-Jezioro Strupino-Olpuch-Czarna Woda;

Długość: ok. 93 km; przez teren Parku przebiega na trasie 21,15 km

Szlak grodzisk i kręgów kamiennych. Na jego trasie znajdują się kręgi kamienne w Węsiorach i Odrach, a także Kamień Diabelski koło Owśnic. Większość szlaku biegnie lasem.

czerwony „Kaszubski”

Przebieg: Sierakowice-Kamienica Królewska-Kartuzy-Gołubie-Skorzewo-Częstkowo-Wieprznica-Łubiana-Grzybowo-Grzybowski Młyn-Loryniec-Czarlina-Wdzydze Kiszewskie-Gołuń-Olpuch-Wdzydze PKP;

Długość: ok. 135 km; przez teren Parku przebiega na trasie 17,75 km

Przechodzi przez 2 parki krajobrazowe: Kaszubski i Wdzydzki. Na terenie gminy Kościerzyna biegnie doliną rzeki Rekownicy-Trzebiochy-Wdy. Przechodzi obok Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.

► czarny „Wdzydzki”

Przebieg: Olpuch-Wdzydze PKP-Gołuń- Zabrody-Lipa-Wdzydze Tucholskie-Przytarnia-Wiele;

Długość: 19,3 km; przez teren Parku przebiega na trasie 16,10 km

Biegnie wschodnim brzegiem Jeziora Wdzydze przez las wchodzący w kompleks Borów Tucholskich. Szlak kończy się we Wielu, gdzie znajduje się Sanktuarium Maryjne i Kalwaria Wejherowska. Łączy się ze szlakiem czerwonym oraz niebieskim.

niebieski „Izydora Gulgowskiego”

Przebieg: Gołuń-Olpuch

Długość: 2,9 km;

Szlak ma swój początek w węźle szlaków w Gołuniu na skrzyżowaniu przy kempingu. Tu zaczynają się też szlaki Wdzydzki i Kaszubski; tędy też przechodzi szlak Kręgów Kamiennych. Prowadzi pomiędzy jeziorami Gołuń, Stryjek i Kotel, przez sosnowy las wiedzie na wschód do szosy asfaltowej i wiaduktu z torami kolejowymi. Szlak kończy się na skraju wsi Olpuch w rejonie przystanku autobusów PKS.

Drogowskaz PTTK
Owśnice - Diabelski Kamień
Szlak Kaszubski przy jezioro Gołuń - żeremie
Użytek Ekologiczny  'Modrzewnicowy Mszar' przy szlaku Wdzydzkim
Jezioro Stryjek przy szlaku Gulgowskiego
Jezioro Stryjek