Kościerzyna - Wdzydze

Długość trasy 20 km, 7 przystanków z tablicami edukacyjnymi, dwie wiaty, ścieżka oznakowana za pomocą malowanych  niebieskich znaków na drzewach i drogowskazach.

Szlak rowerowy z Kościerzyny do Wdzydz łączy dwie atrakcyjne turystycznie miejscowości. Został przygotowany z myślą o mieszkańcach Trójmiasta, którzy koleją mogą dojechać do Kościerzyny, a dalej na rowerze do Krzyża Jezior Wdzydzkich. To propozycja przyrodniczo-krajoznawczej wycieczki rowerowej po leśnych terenach na północ od kompleksu Jezior Wdzydzkich. Rozpoczyna się przy dworcu kolejowym w Kościerzynie, a kończy w centrum Wdzydz przy Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym. Po drodze mijamy miejscowość Lizaki i przejeżdżamy przez Juszki, wieś o ciekawej i cennej zabudowie regionalnej.

Jadąc tą trasą warto zobaczyć ciekawą i cenną zabudowę wsi Juszki, jezioro Strupino, projektowane rezerwaty przyrody „Torfowisko Strupino” i „Jezioro Wałachy”, użytki ekologiczne „Studzience” i „Kiszewskie Bagno”, Skansen Parowozownia w Kościerzynie, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny oraz wieżę widokową we Wdzydzach.

MAPKA SZLAKU

Mapa trasy przy placu Wybickiego w Kościerzynie
Jezioro Mieliste
Juszki
Jezioro Strupino
Miejesce odpoczynku nad jeziorem Strupino
Na trasie
Tablicadydaktyczna przy trasie
Projektowany rezerwat przyrody 'Jezioro Wałachy'
Jezioro Wałachy