Z notatnika przyrodnika… NIETOPERZE

Data: 23-08-2015

W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym monitoring zasiedlenia budek chiropterologicznych. Każdego roku po zakończeniu badań monitoringowych informujemy o wynikach kontroli, ale tym razem postanowiliśmy się również podzielić naszymi wrażeniami po spotkaniu z mieszkańcami skrzynek nietoperzowych.  Na wstępie tylko dodam, że w blisko 90% skontrolowanych budek natrafiliśmy na ślady obecności nietoperzy. Co bardzo nas cieszy bo świadczy o tym, iż nakład finansowy (pozyskany z WFOŚiGW w Gdańsku) i wysiłki pracowników Parku w pełni zostały docenione przez zwierzaki. 

Wracając do prac terenowych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to fantastyczne i łatwe zadanie. Nie da się ukryć, że sprawia dużo satysfakcji, ale przy planie skontrolowania pond dwustu budek bywa męczące, a nawet niebezpieczne. W tym roku  na długo w pamięci pozostanie ze mną budka nr 31. Na zewnątrz niczym się nie wyróżniała, ale jej zawartość skłoniła mnie do zdobycia nowej umiejętności – bieg z drabiną :-) - co dodatkowo zostało utrudnione przez lecący za mną rój os. A mama zawsze powtarzała, że nie należy wchodzić do czyjegoś domu bez pukania. Choć nie wiem co gorsze rój os, czy bliskie spotkanie z wściekłym szerszeniem wylatującym prosto na twarz. Oprócz błonkoskrzydłych w budkach nietoperzowych można spotkać też innych lokatorów np. ptaki. I tutaj też należy zachować szczególną ostrożność (przy dolnym otwieraniu budki typu styrobeton), bo o tej porze w gnieździe mogą być jeszcze pisklaki. Na szczęście podczas naszych kontroli gniazda były puste, no prawie puste….. Nie wiedząc czemu w jednej z budek na gnieździe siedział nietoperz (raczej powinien podwiesić się pod sufitem). W tym przypadku sprawa skomplikowała się na tyle, że przy otwieraniu budki całe gniazdo wraz z siedzącymi w środku pasożytami i nietoperzem wylądowało mi na głowie. No i jak tu nie wierzyć ludziom którzy mówią, że nietoperze się we włosy wkręcają ;-).

Badania monitoringowe i materiał fotograficzny  wykonano na podstawie pozwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 22.04.2013r nr RDOŚ-Gd-PNII.6401.49.2013.EK.1 oraz z dnia 29.05.2013r nr RDOŚ-Gd-PNII.6401.58.2013.EK.1.

Grafika 1: Z notatnika przyrodnika… NIETOPERZE
Grafika 2: Z notatnika przyrodnika… NIETOPERZE
Grafika 3: Z notatnika przyrodnika… NIETOPERZE
Grafika 4: Z notatnika przyrodnika… NIETOPERZE
Grafika 5: Z notatnika przyrodnika… NIETOPERZE