Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w Schodnie

Data: 04-04-2012
fot. Monika Rekowska grafika
fot. Monika Rekowska grafika
Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w Schodnie grafika
Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w Schodnie grafika
Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w Schodnie grafika

Jak co roku pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Zielonej Szkoły w Schodnie zaprosili szkoły powiatu kościerskiego do udziału w Wiosennych Warsztatach Przyrodniczych organizowanych z okazji nadejścia wiosny. W tym roku nadejście oczekiwanej wiosny świętowano 30 marca wraz 300 uczniami ze szkół powiatu kościerskiego. Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze to niecodzienna okazja, aby zobaczyć, poznać i zrozumieć budzącą się do życia przyrodę. W terenie uczestnicy zajęć, poznawali przyrodę okolic Schodna i tak zaprzyjaźnieni leśnicy z Nadleśnictwa Lipusz i Kościerzyna przedstawili temat „Cudowny ekosystem leśny”, pracownicy Kaszubskiego Parku Krajobrazowego i Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku „Ptasi zwiastuni wiosny”, a przyrodnicy z takich dziedzin jak zoologia czy botanika prezentowali takie tematy jak: „Geofity – co to takiego?”, „Co robi żaba, gdy nadchodzi wiosna?” czy „Znaczenie ptasiego śpiewu”.

Dodatkowo dla uczestników zajęć zorganizowano konkursy. Zadaniem gimnazjalistów było rozwiązanie testu ze znajomości flory wiosennej i umiejętności rozpoznawania takich gatunków jak: wawrzynek wilczełyko czy lepiężnik różowy. Uczniowie szkół podstawowych natomiast oprócz wiedzy ze znajomości zawilca gajowego czy przylaszczki pospolitej wykazali się zdolnościami plastycznymi wykonując wiosenne bukiety i zręcznościowymi rzucając szyszką do celu. Ponad to każdy z uczestników zabrał ze sobą własnoręcznie posiane kwiaty, które mamy nadzieje, że przy dobrej opiece zakwitną niebawem. Nie zabrakło również tradycyjnego ogniska i ciepłej herbaty.

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze zorganizowano dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.