W dniu 25 czerwca w ramach obchodów Roku Krajobrazów Pomorza odbyły się Wdzydzkie Warsztaty Ekologiczne pod nazwą „Polodowcowe krajobrazy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”.
Celem warsztatów było przybliżenie różnorodności ukształtowania terenu WPK, będącego wynikiem działalności lądolodu. Pokazanie i omówienie genezy dominującej na terenie równiny sandrowej z fragmentami wysoczyzny morenowej oraz charakterystyki jezior i gleb WPK.
Do udziału w warsztatach zaproszono młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu kościerskiego. Warsztaty były prowadzone przez specjalistów z dziedziny geologii („Procesy geologiczne tworzące krajobraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”) i hydrobiologii („Jeziora integralną częścią krajobrazu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”). Zajęcia odbywały się w różnych miejscach na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego: torfowisko „Motowęże”, Knieja – południowy kraniec jeziora Wdzydze, wieża widokowa we Wdzydzach, żwirownia w Grzybowie i jezioro Schodno.
Wdzydzkie Warsztaty Ekologiczne odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz firmie Dech-Pol, która udostępniła teren żwirowni na czas prowadzonych zajęć.