Warsztaty bartnicze

Data: 25-03-2019

W ramach realizacji projektu "Ochrona rodzimych gtunków owadów zapylających na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w dniu 22 marca 2019r. w Zielnej Szkole W Schodnie odbyły się warszttay bartnicze pt.: "Historia tradycyjnego bartnictwa i rola jaką odgrywa w ochronie dzikich pszczół". Warsztaty teoretyczne i praktyczne przeprowadzili członkowie Bractwa Bartnego z Augustowa, którzy aktywanie działaja, by bartnictwo nie stało się ginącym zawodem. Tradycja ta doskonale wpisuje się w coraz popularniejszy nurt naturalnego pszczelarstwa i ochrony pszczół oraz innych owadów zapylających. Może też być przyjemnym hobby wykonywanym na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z przyrodą.

Uczestnicy warsztatów poznali historię bartnictwa, jego rolę we wsparciu ochrony pszczoły rodzimej i pszczelarstwa naturalnego. Zapoznali się też z  tradycyjnymi narzędziami bartniczymi oraz formami uli tworzonymi w kłodach drewna czy żywych pniach.

Podczas spotkania głos zabrali również bartnicy, parający się tym zajęciem w ramach hobby - Stanisław Sikorski, bartnik z Tucholi oraz Paweł Mańka z Suszu, którego barcie zawisły na terenie Zespołu Parków Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Szkolenie było doskonała okazją do wymiany poglądów i doświadczeń.

Po teorii nadszedł czas na praktykę - nastąpiło dzianie barci, czyli jej wykonanie w kłodzie sosny, za pomocą omówionych wczesniej narzędzi. Punktem kulminacyjnym  spotkania było zawieszenie gotowej kłody bartnej w lesie w pobliżu Zielonej Szkoły.

Piotr Piłasiewicz -Bractwo Bartne
Grafika 2: Warsztaty bartnicze
Grafika 3: Warsztaty bartnicze
Stanisław Sikorski
Paweł Mańka
Grafika 6: Warsztaty bartnicze
Grafika 7: Warsztaty bartnicze
Grafika 8: Warsztaty bartnicze
Grafika 9: Warsztaty bartnicze
Demonstracja użycia leziwa - liny służącej bartnikom do wspinaczki na drzewa
Grafika 11: Warsztaty bartnicze
Grafika 12: Warsztaty bartnicze
Grafika 13: Warsztaty bartnicze
Grafika 14: Warsztaty bartnicze
Grafika 15: Warsztaty bartnicze
Grafika 16: Warsztaty bartnicze
Grafika 17: Warsztaty bartnicze