W ramach realizacji projektu "Ochrona rodzimych gtunków owadów zapylających na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w dniu 22 marca 2019r. w Zielnej Szkole W Schodnie odbyły się warszttay bartnicze pt.: "Historia tradycyjnego bartnictwa i rola jaką odgrywa w ochronie dzikich pszczół". Warsztaty teoretyczne i praktyczne przeprowadzili członkowie Bractwa Bartnego z Augustowa, którzy aktywanie działaja, by bartnictwo nie stało się ginącym zawodem. Tradycja ta doskonale wpisuje się w coraz popularniejszy nurt naturalnego pszczelarstwa i ochrony pszczół oraz innych owadów zapylających. Może też być przyjemnym hobby wykonywanym na świeżym powietrzu, w bliskim kontakcie z przyrodą.
Uczestnicy warsztatów poznali historię bartnictwa, jego rolę we wsparciu ochrony pszczoły rodzimej i pszczelarstwa naturalnego. Zapoznali się też z tradycyjnymi narzędziami bartniczymi oraz formami uli tworzonymi w kłodach drewna czy żywych pniach.
Podczas spotkania głos zabrali również bartnicy, parający się tym zajęciem w ramach hobby - Stanisław Sikorski, bartnik z Tucholi oraz Paweł Mańka z Suszu, którego barcie zawisły na terenie Zespołu Parków Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Szkolenie było doskonała okazją do wymiany poglądów i doświadczeń.
Po teorii nadszedł czas na praktykę - nastąpiło dzianie barci, czyli jej wykonanie w kłodzie sosny, za pomocą omówionych wczesniej narzędzi. Punktem kulminacyjnym spotkania było zawieszenie gotowej kłody bartnej w lesie w pobliżu Zielonej Szkoły.