Wakacyjne zajęcia z nietoperzami

Data: 08-08-2011
Wakacyjne zajęcia z nietoperzami grafika
Wakacyjne zajęcia z nietoperzami grafika
Wakacyjne zajęcia z nietoperzami grafika

W miesiącu lipcu i sierpniu odbyły się organizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy wakacyjne zajęcia pt.: „Nocni łowcy, czyli tajemniczy świat nietoperzy”.

Zajęcia odbywały się w godzinach wieczornych i skierowane były do mieszkańców powiatu kościerskiego, jak i do turystów licznie odwiedzających teren WPK. Na początku zajęć uczestnikom przedstawiano ogólną charakterystykę rzędu nietoperzy, zaprezentowano głosy echolokacyjne wybranych gatunków jak również na przykładzie żywego osobnika opisano budowę ciała i przystosowania do lotu. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia i możliwości ochrony tych latających ssaków. Następnie zgromadzeni na zajęciach zaopatrzeni w podstawową wiedzę, latarki i detektory ultradźwięków udali się do pobliskiego lasu, nad jezioro i na łąkę, aby obserwować żerujące nietoperze. Pomimo niesprzyjającej pogody frekwencja dopisała i udało się usłyszeć kilka gatunków nietoperzy. Na zakończenie niewątpliwą atrakcją była możliwość obserwacji żywego zwierzęcia podczas pojenia i karmienia. Wspomniany nietoperz został odnaleziony przez członków Akademickiego Koła Chiropterologicznego w Gdańsku i niestety ze względu na trwałe kalectwo dożywotnio pozostaje pod ich opieką. Ze względu na duże zainteresowanie tego typu zajęciami planuje się ich stałe wpisanie do kalendarza imprez organizowanych przez WPK.

Zajęcia zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.