Skutki wichury we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Data: 08-07-2022

W dniu 1 lipca 2022 r. przez obszar Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego przeszła gwałtowna burza, trwająca kilkadziesiąt minut, niosąc ze sobą obfite opady deszczu i lokalnie gradu oraz silny, porywisty wiatr. W związku z wystąpieniem huraganowego wiatru doszło do zniszczenia oraz znacznego uszkodzenia drzewostanów na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Kościerzyna oraz Nadleśnictwo Lipusz.

Niestety, sile żywiołu nie oparły się również pomniki przyrody, okazały dąb szypułkowy „Dąb Makary” o obwodzie pnia 440 cm oraz jałowiec pospolity „Jałowiec Teofil” położone w sąsiedztwie wsi Czarlina. Uszkodzeniu a niekiedy zniszczeniu uległo oznakowanie szlaków edukacyjnych – turystycznych na obszarze naszego Parku.

Nadleśnictwo Kościerzyna w okresie od 2 lipca 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. wprowadziła zakaz wstępu do lasu, obejmujący powierzchnię leśnictw położonych w granicach WPK: Grzybowski Młyn, Wdzydze i Debrzyno.

Nadleśnictwo Lipusz wprowadziło zakaz wstępu na teren leśnictwa Głuchy Bór, części leśnictwa Płocice oraz Wiele położonych w granicach WPK. Zakaz obowiązuje do 30 września 2022r.

Z uwagi na własne bezpieczeństwo prosimy o dostosowanie się do wprowadzonego zakazu.

 

Dąb Makary 2021r. grafika
Skutki wichury 2022r. Dąb Makary grafika
Jałowiec Teofil 2021r. grafika
Skutki wichury Jałowiec Teofil grafika
Skutki wichury we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym grafika
Ścieżka przyrodniczo-rowerowa Czarlina grafika