Robimy wiosenne porządki

Data: 13-05-2020

Niestety pomimo licznych próśb problem zalegających w środowisku naturalnym śmieci wciąż jest aktualny. Leżące to tu, to tam odpady tj. butelki, foliówki czy papierek po cukierku to nie tylko problem estetyczny. Zapewne niejednokrotnie widzieliście pustą butelkę leżącą gdzieś w zaroślach. Zaglądaliście kiedyś do niej? Taka zwykła butelka może być śmiertelną pułapką dla dziesiątek owadów, które nieświadome zagrożenia wchodzą do środka. Cały Świat bije na alarm, informując o tonach śmieci pływających w oceanie i o żółwiach morskich, które zjadają foliówki. Myślicie, że ten problem nas nie dotyczy? W końcu gdzie my, a gdzie oceany. A teraz pomyślcie o jednym z naszych wodnych ptaków. O łabędziu niemym, dumnie pływającym po kaszubskich jeziorach, szukającym pożywienia w przybrzeżnych trzcinowiskach, gdzie oprócz roślinności wodnej znajduje niedopałek papierosa, kapsel od butelki czy reklamówkę… Czasami walka ze śmieciami, przypomna walkę z wiatrakami, ale jeżeli mu (wszyscy) nie będziemy próbować, to nic się nie zmieni i naprawdę nikt za nas tego nie zrobi. Śmieci nie znikają od tak. Wystarczy słów, trzeba przejść do czynów.

Wdzydzki Park Krajobrazowy, Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub”, Zielona Szkoła w Schodnie, Państwowa Straż Rybacka - komenda w Kościerzynie, Społeczna Straż Rybacka Powiatu Kościerskiego, Hufiec ZHP Kościerzyna im. Franciszka Sędzickiego i gminy powiatu kościerskiego organizują sprzątanie terenów przyrodniczych. Przez najbliższych kilka tygodni będziemy sprzątać tereny naszego Parku. Nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, dlatego też skupimy się na wybranych powierzchniach, głównie wzdłuż brzegów rzek i jezior. Liczymy też na Waszą pomoc i zaangażowanie.

Jeżeli wybieracie się na spacer do lasu czy nad wodę w obrębie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego dołączcie do nas. Zabierzcie ze sobą worek, rękawiczki i przy okazji zgarnijcie trochę śmieci ze sobą. W związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi stanu epidemii w naszym kraju, jest to nietypowa akcja. Nie ma organizacji grup i każdy działa we własnym zakresie. Pamiętajcie o zachowaniu wszystkich środków bezpieczeństwa.

Razem możemy więcej. Jeżeli  chcecie się zaangażować i  pokazać swoje działanie prześlijcie zdjęcie na biuro@lot-sercekaszub.pl lub w wiadomości na Facebooku. Po zakończeniu akcji opublikujemy je w formie kolażu.

Zrób coś dobrego dla przyrody i posprzątaj z nami okolicę!

 

Grafika 1: Robimy wiosenne porządki
Grafika 2: Robimy wiosenne porządki
Grafika 3: Robimy wiosenne porządki