"Pętla Szenajda" - nowa trasa rowerowa we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Data: 14-04-2016

W ramach współpracy pracowników Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Sołectwa Szenajda, Gminy Kościerzyna oraz Nadleśnictwa Kościerzyna powstała nowa trasa rowerowa "Pętla Szenajda". Liczy ona ok. 9 km . Na szlaku wyznaczono 3 przystanki z tablicami edukacyjnymi o treści dotyczącej przyrody w otoczeniu trasy i oznakowano za pomocą malowanych żółtych znaków na drzewach i drogowskazach.

„Pętla Szenajda” przebiega w pólnocno - wschodniej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Rozpoczynający się w Szenajdzie szlak wiedzie nad rozciągającym się za wsią torfowiskiem,nad jeziorem Strupino,dalej prowadzi przez Juszki, wieś wpisaną do rejestru zabytków ze względu na tradycyjną regionalną zabudowę, z powrotem do punktu startu. Praktycznie cała trasa biegnie przez charakterystyczne dla parku sosnowe bory świeże.

Na trasie warto zobaczyć regionalną zabudowę Juszek, jezioro Strupino oraz znajdujący się w pobliżu projektowany rezerwat przyrody "Torfowisko Strupino", użytek ekologiczny "Torfowisko Szenajda", miejsce pamięci poświecone Władysławowi Wilma, partyzantowi Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski", który poległ w tym miejscu w 1944r. (pochowany zaś jest na kościerskim cmentarzu).

 

Tablica "Trasa rowerowa Pętla Szenajda" -zaproszenie na ścieżkę
Tablica "Bór świeży"
Tablica "Torfowisko Szenajda" i "Poradnik leśnego wędrownika"
Oznakowanie szlaku.