„Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny" w Loryńcu

Data: 02-09-2022

30 sierpnia 2022r przy Sali Wiejskiej w Loryńcu miało miejsce uroczyste otwarcie edukacyjnego parku realizowanego w ramach projektu „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny". Głównym pomysłodawcą i realizatorem zadania jest Lokalna Organizacja Turystyczna "Serce Kaszub", natomiast partnerami są Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, oddział Wdzydzki Park Krajobrazowy, Gmina Kościerzyna oraz Nadleśnictwo Kościerzyna. Zadanie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W ramach projektu powstały m.in. edukacyjne tablice na temat łąk i dzikich zapylaczy;  ekosystemu rzeki i jej mieszkańców oraz na temat segregacji śmieci. Tablice mają charakter interaktywny i prezentują się w postaci układanek, łamigłówek czy gry, w której należy dopasować informacje o rzece. Przedstawione elementy mają w ciekawy i aktywujący sposób zachęcać do poznawania i dbania o otaczającą nas przyrodę.

Podczas otwarcia pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego przygotowali stoisko edukacyjne prezentujące informacje odnośnie dzikich zapylaczy oraz warsztaty nad rzeką. Te ostatnie były okazją aby porozmawiać m.in. o organizmach zamieszkujących Wdę.

Warto również przypomnieć, że w ramach projektu, wiosną zaangażowano lokalną społeczność do wspólnego wysiania kwietnej łąki.  Podczas otwarcia miło było słuchać jak okoliczni mieszkańcy zaangażowali się najpierw w sianie, a następnie w dbanie aby łączka zakwitła i była pożytkiem dla zapylaczy. Obok łączki stanął również hotel dla owadów.

Dziękujemy Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub” za kolejną trafną inicjatywę proekologiczną oraz mieszkańcom i Pani Sołtys za zaangażowanie.

 

 

Grafika 1: „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny" w Loryńcu
Grafika 2: „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny" w Loryńcu
Grafika 3: „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny" w Loryńcu
Grafika 4: „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny" w Loryńcu
Grafika 5: „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny" w Loryńcu
Grafika 6: „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny" w Loryńcu
Grafika 7: „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny" w Loryńcu
Grafika 8: „Przyroda w Sercu Kaszub. Eko-Edukacyjny Park Rodzinny" w Loryńcu