Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

Data: 13-06-2019

W minioną niedzielę tj. 9 czerwca już po raz XIII obchodzono Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego. Na imprezie zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa  Pomorskiego, liczni lokalni wytwórcy, zebrani przy Katedrze Oliwskiej w Gdańsku, prezentowali swoje produkty. Można było skosztować m.in. potraw, wypieków czy napojów przygotowanych według dawnych tradycyjnych przepisów, opartych na naturalnych składnikach czerpanych z bogactwa natury.


W Święcie uczestniczyli również pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku, w tym Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Zaborskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Wspólnie przedstawiono temat Tradycyjnych ogrodów przyjaznych naturze i krajobrazom. Było mnóstwo informacji o dzikich owadach zapylających oraz o rodzimych gatunkach roślin, które stanowią bazę pokarmową dla tej grupy zwierząt. Nie zapomniano również o innych zwierzętach odwiedzających nasze ogrody tj. ptaki, płazy, jeże czy nietoperze. Wszystko po to, aby pokazać rolę tradycyjnych ogrodów i zachęcić ludzi do ich tworzenia, a tym samym zadbania o zachowanie różnorodności gatunkowej wokół swojego otoczenia.


Zadania z zakresu edukacji ekologicznej realizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy dofinansowane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Grafika 1: Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego
Grafika 2: Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego
Grafika 3: Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego
Grafika 4: Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego