Odnowione urządzone punkty widokowe na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Data: 16-01-2014
Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich grafika
Punkt widokowy we Wdzydzach Tucholskich grafika
Tablice informacyjno-edukacyjne przy punkcie widokowym we Wdzydzach Tucholskich grafika
Punkt widokowy w pobliżu Przytarni grafika
Wejście na punkt widokowy "Przytarnia" grafika
Na punkcie widokowym "Przytarnia" grafika
Wieża obserwacyjna nad jeziorem Lipno grafika
Wejście na wieżę nad jeziorem Lipno grafika

W 2013 roku na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego przeprowadzono prace remontowe na trzech obiektach turystycznych: wieży obserwacyjnej nad jeziorem Lipno, punku widokowego we Wdzydzach Tucholskich oraz w okolicy Przytarni.

Nad wschodnim brzegu jeziora Lipno znajduje się drewniana wieża obserwacyjna. Jest to doskonałe miejsce do obserwacji ornitologicznych licznie bytujących na jeziorze gatunków ptactwa wodnego. Zobaczyć tu można kaczki krzyżówki, gągoły, perkozy dwuczube oraz wiele innych gatunków ptaków.

W pobliżu Przytarni, na zachodnim brzegu jeziora Wdzydze, usytuowany jest punkt widokowy. Pozwala ona podziwiać panoramę jeziora, wśród której widoczne są wyspy: Wielki Ostrów, Mały Ostrów i Glonek. Zagospodarowany punkt widokowy znajduje się przy ścieżce rowerowej Pętla Przytarnia.

We Wdzydzach Tucholskich mieści się punkt widokowy, który ukazuje przestrzeń krajobrazową jeziora Wdzydze. Z punktu widoczna jest panorama wysp wdzydzkich: Małego Ostrowa, Glonka, Sorki i Wielkiego Ostrowa. Na wprost punktu widokowego znajduje się też największa głębia Wdzydz. Jezioro w tym miejscu ma aż 72 m głębokości.

Od strony północnej obszar Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, w tym Zespół Jezior Wdzydzkich można obserwować z wieży widokowej we Wdzydzach Kiszewskich. Z wieży o wysokości 35,6 m można oglądać panoramę Wdzydz Kiszewskich i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydzkiego – Ostrowem Wielkim.

Kapitalny remont wieży obserwacyjnej nad jeziorem Lipno i Wdzydzach Tucholskich został zrealizowany dzięki dofinansowaniu NFOŚiGW w Warszawie, natomiast remont punktu widokowego w pobliżu miejscowości Przytarnia został sfinansowany środkami z WFOŚiGW w Gdańsku.