Nowa odsłona trasy rowerowej „Pętla Przytarnia”

Data: 16-05-2017

 

Z myślą o walorach przyrodniczo krajobrazowych Parku, w tym nade wszystko ich ochronie tworzymy nową infrastrukturę edukacyjno informacyjną lub też staramy się utrzymać w dobrym stanie już istniejącą. Obserwowany zwiększający się z każdym rokiem ruch turystyczny niejako wskazuje na potrzebę realizacji takich zadań. Ścieżki, szlaki, czy też punkty widokowe lub pojedyncze tablice informacyjne z dobrą syntetyczną informacją wzbogaconą ciekawymi zdjęciami pozwalają w znacznym stopniu na kierunkowanie ruchu turystycznego.

W bieżącym roku odnowiliśmy trasę rowerową „Pętla Przytarnia” przebiegającą po południowo – zachodniej części Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Trasa rozpoczyna się we Wielu. Wiedzie, przez Przytarnię, przy jeziorze Wdzydze, następnie przez gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorkami i torfowiskami, na Chełmice – najwyższe wzniesienie Parku (201,4mnpm). Szlak o długości 21 km, wyposażony jest w 13 tablic informacyjno – edukacyjnych oraz 3 przystanki (miejsca odpoczynku).

Odnawiając szlak pracownicy parku wykonali prace znakarskie, a także konserwacyjne na szlaku. Polegały one na odnowieniu istniejących oznaczeń na drzewach, słupkach kierunkowych a także odtworzeniu nowej tablicy informacyjno - edukacyjnej w miejscowości Przytarnia. Nowa tablica  zastąpiła istniejącą, która uległa naturalnemu zużyciu.  Przedstawione na tablicy treść w połączeniu z bezpośrednim kontaktem z przyrodą i krajobrazem na szlaku rowerowym niewątpliwie, przyczynią się do głębszego poznania przyrody i krajobrazu jako wartości chronionych na terenie parku. Odnowiona trasa „Pętla Przytarnia” z pewnością zachęci osoby odwiedzające nasz region do poznawania Knieji w południowej części jeziora Wdzydze na terenie Parku.

Prace wykonaliśmy dzięki uzyskanym środkom z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Informację przygotował A. Penk Kierownik WPK

 

 

Stara tablica w Przytarni
Tablica w trakcie budowy
Montaż tablicy
Nowa tablica w Przytarni
Nieczytelny drogowskaz kamienny
Odnowiony drogowskaz kamienny
Nieczytelne oznaczenie szlaku
Nowe oznakowanie szlaku
Zdjęcie wykonane 9 maja 2017r. !!!
Jedna z tablic edukacyjnych na szlaku