Noc nietoperzy we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Data: 31-08-2023

Z okazji Międzynarodowej Nocy Nietoperzy już po raz kolejny 31 sierpnia 2023 roku we Wdzydzki Park Krajobrazowy odbyło się spotkanie z nietoperzami. Pomimo niewielkiego deszczu, który towarzyszył nam podczas spaceru, wieczór można uznać za udany. Frekwencja dopisała zarówno po stronie ludzi jak i nietoperzy.

Miejscem zbiórki uczestników była Zielona Szkoła w Schodnie, gdzie pod wiatą edukacyjną przybliżono kilka faktów z życia latających ssaków. Po krótkim wstępie uczestnicy udali się do lasu i tam w ramach corocznego monitoringu przeprowadzony został przegląd zasiedlenia schronów dla nietoperzy. W pierwszej skontrolowanej budce schowało się siedem borowców wielkich, a w kolejnej karlik większy. Taki układ gatunkowy pozwolił na przedstawienie zarówno jednego z najmniejszych jak i jednego z większych nietoperzy występujących w Polsce.

W dalszej części spotkania uczestnicy udali się z detektorami ultradźwięków w kierunku jeziora gdzie umiejętności akrobatyczne i łowieckie prezentowały borowce wielkie.

W trakcie całego spaceru nie zabrakło licznych informacji o biologii i ekologii nietoperzy o ich roli w środowisku naturalnym jak i potrzebie ochrony.

Na zakończenie przybyli uczestnicy otrzymali materiały edukacyjno-promocyjne w postaci książeczek, plakatów i naklejek  przekazane przez europejską organizację zajmującą się ochroną nietoperzy EUROBATS.

Wszystkim uczestnikom spotkania dziękujemy za przybycie i miłą atmosferą. ZAPRASZAMY ZA ROK!

Spotkanie uczestników Nocy Nietoperzy pod wiatą edukacyjną w Zielonej Szkole w Schodnie. Fot. Maja Greinke
Uczestnicy spotkania w drodze do lasu. Fot. Maja Greinke
Monitoring zasiedlenia budek rozrodczych dla nietoperzy. Fot. Maja Greinke
Borowiec wielki