Monitoring Troci jeziorowej 2023

Data: 13-12-2023

Na przełomie listopada i grudnia 2023 roku we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym przeprowadzono monitoring gniazd tarłowych troci jeziorowej odmiany wdzydzkiej. Troć jeziorowa Salmo trutta morpha lacustris należy do rodziny łososiowatych. Jest to ryba dwuśrodowiskowa, ponieważ jej cykl życiowy związany jest ze środowiskiem jeziorowym (okres żywienia) i z rzeką (okres tarła i młodzieńczego rozwoju). Jezioro Wdzydze jest jednym z nielicznych siedlisk troci jeziorowej odmiany wdzydzkiej w Polsce. Troć jeziorowa rozpoczyna tarło gdy temperatura wody w rzece spada do 6oC i trwać może do listopada, a nawet grudnia.

W wyniku  tegorocznego monitoringu zlokalizowano 25 gniazd tarłowych troci jeziorowej w rzece Wdzie oraz 10 w Trzebiosze. Wszystkie gniazda zostały zmierzone oraz zlokalizowane za pomocą urządzenia GPS.

Głównym zagrożeniem dla troci jeziorowej w tym okresie jest problem kłusownictwa. Dlatego jako Służba Parku Krajobrazowego wspólnie z Państwową Strażą Rybacką - posterunkiem w Kościerzynie patrolujemy tereny przyległe do rzek, chroniąc tarliska i ryby w ich okresie ochronnym.

Przypominam, że za kłusownictwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Widok na rzekę Wdę fot. M. Orlikowski
Gniazdo tarłowe troci w rzece, fot. M. Orlikowski
Patrolowanie rzeki przez pracowników Parku oraz Straż rybacką, fot. M.Orlikowski