Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi

Konferencja z okazji 40-lecia Parków Krajobrazowych: Wdzydzkiego i Kaszubskiego

Data: 24-11-2023

Plany ochrony oraz problematyka ich wdrażania był wiodącym tematem konferencji zorganizowanej z okazji 40-lecia Kaszubskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

 17 listopada 2023r. sala Niebo Polskie zgromadziła blisko 150 osób, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele parków krajobrazowych, samorządów terytorialnych, zarządów lasów oraz innych zainteresowanych tematyką.

Łącznie zostało wygłoszonych 7 referatów, a wśród prelegentów znaleźli się m.in. wykonawcy projektów planów ochrony: Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oddział w Gdyni, Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego czy Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych. Wszystkie prezentacje można znaleźć pod adresem:

https://pomorskieparki.pl/planyochrony/konferencja-plany-ochrony-parkow-krajobrazowych/

W czasie konferencji mogliśmy się dowiedzieć o tym, że zarządzający parkami krajobrazowymi nie mają skutecznych narzędzi prawnych do ich wdrażania, o niedoskonałościach prawa budowlanego, czy konieczności dokonania zmian w ustawie o ochronie przyrody, o których mówił Andrzej Weigle – Prezes Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.

Nie zabrakło również tematu audytu krajobrazowego, których sporządzeniem zajmuje się Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego (PBPR). Przedstawiono problemy i trudności  związane z jego powstawaniem, a także współpracę z parkami krajobrazowymi przy określaniu krajobrazów priorytetowych w tym również efekty tej współpracy.

W historii parków krajobrazowych w województwie pomorskim pierwszy raz zdarza się taka sytuacja, że w najbliższym czasie będziemy mieli uchwalone i obowiązujące plany ochrony wszystkich siedmiu parków.

Należy zaznaczyć, że na realizację zadań wynikających z planów ochrony Województwo Pomorskie zabezpieczyło środki, które będą dostępne – nie tylko dla parków krajobrazowych – ale również dla samorządów lokalnych, instytucji rządowych, organizacji pozarządowych. Szeroko temat ten przedstawił Pan Krzysztof Pałkowski – Dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Oprócz tych jakże ważnych zagadnień nie mogło zabraknąć czasu na  tradycyjny kaszubski poczęstunek oraz gratulacje i życzenia dla „40-latków” – Kaszubskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego!

Konferencja została zorganizowana ze środków Województwa Pomorskiego.

 

 

Grafika 1: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 2: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 3: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 4: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 5: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 6: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 7: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 8: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 9: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 10: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 11: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 12: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 13: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi
Grafika 14: Plany ochrony parków krajobrazowych - koniec czy początek drogi