Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym

Data: 25-10-2021

W ramach obchodów Dnia Krajobrazu w dniu 22 października 2021r pod hasłem: „Otwarte krajobrazy” odbyła się Rowerowa Wycieczka Edukacyjno-Przyrodnicza. Głównym celem spotkania było pogłębienie i popularyzacja wiedzy na temat krajobrazu, przyrody i ukształtowania terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego Parku.

Wycieczka prowadziła „Geologicznym szlakiem rowerowym we Wdzydzkim PK”. Szlak, na który zaprosiliśmy uczestników poświęcony jest polodowcowej rzeźbie Parku i w całości przebiega przez  malownicze tereny gminy Karsin, w okolicach wsi Karsin, Bąk, Borsk, Przytarnia i Wiele. Przemierzając go zwróciliśmy uwagę na obecność rozległych borów sosnowych, dużą ilość większych i mniejszych jezior oraz wijącą się wśród lasów i pól rzekę. Trasa edukacyjno-przyrodniczej wycieczki wiodła zarówno  po terenie płaskim, jak również  pagórkowatym, klucząc po pełnych uroku zakamarkach Parku. To w jaki sposób został ukształtowany ten teren to efekt działania lądolodu skandynawskiego, który około 20 tyś. lat temu dotarł do obszaru Parku. Podczas wycieczki  uczestnicy dowiedzieli się m.in. co to są sandry, jak powstały kemy i czym charakteryzują się rynny polodowcowe.

Tegoroczną wycieczkę poprowadzili pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz Pan Piotr Kowalewski geomorfolog, pasjonat wdzydzkiej przyrody oraz wieloletni edukator Zielonej Szkoły w Schodnie. W trakcie wycieczki w miejscu zwanym „górskie mosty” dla uczestników przewidziano krótki odpoczynek i drobny poczęstunek.

 

Grafika 1: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 2: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 3: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 4: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 5: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 6: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 7: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 8: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 9: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 10: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 11: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 12: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 13: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym
Grafika 14: Dzień Krajobrazu z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym