Rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o płazach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Data: 18-11-2024

W miniony piątek tj. 15 listopada 2024r w siedzibie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Kościerzynie odbył się konkurs wiedzy pn. „Płazy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego - znamy nasze płazy”. Celem konkursu było zachęcenie do aktywności poznawczych i obserwacji przyrody oraz popularyzacja wiedzy na temat płazów. Konkurs odbył się w formie turnieju wiedzy i wzięło w nim udział 8 szkół z terenu powiatu kościerskiego. I pewnie można by dopisać jeszcze kilka suchych faktów, ale tym razem wyjątkowo chciałabym napisać kilka zdań: „z pamiętnika parkowego edukatora”.

Po konkursie, gdy już „kurz opadł”, wszyscy się rozeszli a nasza sala została posprzątana to jedno z pierwszych pytań jakie otrzymałam to: No i jak było? A, że raczej nie należę do osób wylewnych to odpowiedz „chyba dobrze” sama się nasunęła. Z perspektywy czasu i po głębszym zastanowieniu, to muszę przyznać, że nawet znacznie lepiej niż dobrze. Co prawda trudno takie rzeczy obiektywnie oceniać Organizatorom, bo uczestnicy też powinni się wypowiedzieć, ale muszę przyznać, że lubię takie konkursy. Był to konkurs wiedzy, ale nikt nie pisał testu i można było liczyć na podpowiedz kolegi/koleżanki z drużyny. Same zadania były bardzo zróżnicowane, bo z jednej strony trzeba było pokolorować ropuchę, a z drugiej wskazać gdzie ma uszy, porytydy czy modzele. Uczestnicy rozpoznawali gatunki ze zdjęć i rysunków oraz nazywali je pełną nazwą gatunkową. Były pytania o bioindykację i zabiegi czynnej ochrony płazów.  I to wszystko dla dość młodej grupy wiekowej, bo konkurs był kierowany do uczniów z klas II i III szkoły podstawowej. To, co mnie cieszy najbardziej to fakt, że dzieciaki znały odpowiedz, a nawet więcej, okazało się, że są szczerze zainteresowane i  jestem przekonana, że z tak młodymi ludźmi można, a nawet trzeba rozmawiać o trudnych tematach z zakresu ochrony przyrody. Bywa, że my dorośli (niektórzy) mamy gdzieś tam w głowie takie myśli: „etam jakiś konkurs dla dzieci… dla takich maluchów - co oni mogą widzieć?” Uczestnicy, niejednego dorosłego mogliby zadziwić. Cieszy to tym bardziej, że to za chwilę oni będą podejmować decyzje i to tak naprawdę od nich będzie zależało jak ten nasz świat będzie wyglądał. Mam nadzieję, że zdobyta wiedza zostanie z nimi na długo i pomorze chronić naszą przyrodę.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i przedstawiamy 3 pierwsze miejsca: miejsce I - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu, miejsce II - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Nowej Karczmie i miejsce III - reprezentacja z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Kościerzynie.

Konkurs  został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Pomorskiego.

Sala edukacyjna Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, miejsce gdzie odbył się konkurs. fot. M. Greinke
Przywitanie uczestników konkursu przez kierownika Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. fot. M. Greinke
Przedstawienie uczestnikom zasad konkursu. fot. M.Greinke
Uczestnicy rozwiązujący zadanie. fot. M. Greinke
Uczestnicy rozwiązujący zadanie. fot. M. Greinke
Uczestnicy odpowiadają na pytanie podnosząc tabliczkę z informacją fałsz. fot. M. Greinke
Uczestnicy rozwiązujący zadanie. fot. M. Greinke
Nagrody. fot. M. Greinke
Uczestnicy odpowiadają na pytanie podnosząc tabliczkę z zapisanym gatunkiem płaza. fot. M. Greinke
Przyznawanie poszczególnym grupom punktów w postaci kasztanów. fot. G. Sadowska
Uczestnicy konkursu. fot. M. Greinke