Jak co roku dla ochrony cennych i chronionych gatunków roślin przeprowadzono prace z zakresu czynnej ochrony, które mają na celu utrzymanie półnaturalnych siedlisk łąkowych na wyspie Sidły.
Wyspa ta położona na jeziorze Wdzydze to obszar niespełna 4 ha głównie zajmowany przez siedliska łąkowe otoczoną trzcinowiskiem i szuwarami. Obszar ten cechuje się unikalną w skali regionu florą, związaną z podłożem zasobnym w związki wapnia. Występują tam rzadkie gatunki łąkowe i torfowiskowe, m. in. bardzo liczne (po kilka tysięcy osobników) populacje nasięźrzała pospolitego Ophioglossum vulgatum i listery jajowatej Listera ovata, gatunki z rodzaju Dactylorhiza, kruszczyk błotny Epipactis palustris oraz kozłek dwupienny Valeriana dioica. Jednocześnie miejsce to stanowi cenne ornitologicznie, izolowane od lądu, potencjalne miejsce lęgowe m.in. perkoza dwuczubego, łyski, żurawia, gęgawy, błotniaka stawowego, kszyka i brodźca piskliwego.
Kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania ekosystemu na wyspie jest coroczny wypas i dokoszenie łąki. Czynności te są niezbędne jako kontynuacja prowadzonych działań ochronnych.
Koszenie i wypas na wyspie wpływa na utrzymanie cennego siedliska, jak również różnorodności biologicznej całego kompleksu jezior Wdzydzkich.
Zadanie z zakresu czynnej ochrony na wyspie Sidły sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.