Ochrona bioróżnorodności na wyspach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Data: 01-07-2025

Wyspy jeziorne znajdujące się na terenach chronionych mają ogromne znaczenie dla bioróżnorodności. Często reprezentują rzadkie w danym regionie siedliska i stanowią miejsca lęgowe dla chronionych i zagrożonych gatunków ptaków wodnych oraz schronienie dla wielu innych zwierząt. W takich obszarach obowiązują ścisłe regulacje dotyczące dostępu – zakazane może być cumowanie łodzi, biwakowanie czy hałasowanie. Wprowadza się także strefy ochronne oraz ograniczenia w korzystaniu z akwenu, szczególnie w okresie lęgowym. Działania te mają na celu zachowanie naturalnych siedlisk i ograniczenie ingerencji człowieka w delikatne ekosystemy wysp.

Z myślą o zachowaniu unikalnych wartości przyrodniczych Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego niezbędna jest odpowiednia informacja o szczególnych celach ochrony Parku.  Na potrzeby działań ochronnych przygotowano i zainstalowano 10 tablic informacyjnych umieszczając je na wyspach kompleksu jezior Wdzydzkich.

Nasilający się ruch turystyczny, nielegalne biwakowanie, rozpalanie ognisk w miejscach niedozwolonych, niszczenie roślinności przybrzeżnej i zaśmiecanie mogą zagrozić projektowanym użytkom ekologicznym. Wyspy pełnią kluczową rolę jako miejsca gniazdowania i odpoczynku dla wielu ptaków wodno-błotnych, w tym m.in. nurogęsi, gągoła, bielika czy brodźca piskliwego.

Tablice zostały zmontowane i posadowione przez pracowników Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, a ich wykonanie było możliwe dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na pierwszym planie widoczne narzędzia oraz leżąca na ziemi tablica informacyjna, za nią osoba ze szpadlem.
Ślady po wypalonym ognisku nad brzegiem jeziora.
Zdjęcie w oddali tablicy usytułowanej nad brzegiem jeziora
Zdjęcie w oddali tablicy usytułowanej nad brzegiem jeziora. w prawym dolnym rogu widoczny fragment łódki.