Serdecznie zapraszamy miłośników dwóch kółek na przejażdżkę nowym geologicznym szlakiem WPK. Został wyznaczony i oznakowany za pomocą żółtych znaków na drzewach i drogowskazach w południowo – wschodniej części Parku. Tworzy on pętlę długości 30 km łączącą Wdzydze Tucholskie, Cisewie, Bąk, Karsin, Wiele, Przytarnię, Kliczkowy i Borsk, ukazując po drodze najważniejsze elementy geomorfologii obszaru WPK. Szlaku o takiej tematyce nie było jeszcze w naszym regionie i postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom i turystom odwiedzającym nasz Park, skąd wzięły się widoki i krajobraz, który mogą podziwiać odwiedzając nasze tereny.
Krajobraz Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego ukształtowany został przez lądolód skandynawski podczas ostatniego zlodowacenia- północnopolskiego (inaczej Wisły, bałtyckiego), które zaczęło się ok 113 tys. lat temu, a skończyło się ustąpieniem lądolodu ok 10 tys. lat temu. Występują tutaj prawie wszystkie formy rzeźby młodoglacjalnej (polodowcowej) – zarówno akumulacyjne (moreny denne i czołowe, sandry, wytopiska i kemy), jak i erozyjne (rynny jeziorne).
Szlak wyznaczyliśmy i oznaczyliśmy w terenie tak, byście jadąc nim mogli wszystkie wpsomniane wyżej formy działalności lądolodu na naszym terenie zaobserwować. Zarówno z poziomnu roweru, jak i nowej wieży widokowej w Przytarni.
Przy okazji na zdjęciach możecie zobaczyć, jak wygląda znakowanie szlaku, które zwykle trwa kilka dni. Najpierw delikatne okorowanie miejsca pod znak i pierwsza 'biała plama', następnego dnia kolejna (farba musi dobrze wyschnąć), a ostatni etap kilkudniowych wyjazdów na szlak to malowanie roweru i paska bądź strzałki w kolorze szlaku, jak również umieszczanie metalowych tabliczek z symbolem szlaku na znakach drogowych (głównie w miejsowościach).
Więcej szczegółow na temat nowego szlaku geologicznego poznacie niebawem, z naszej nowej ulotki na jego temat, którą wkrótce umieścimy na stronie w formie 'do pobrania'.