Leśne ule we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Data: 20-05-2019

W ramach realizacji projektu "Ochrona rodzimych gatunków owadów zapylających na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego" dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przeprowadzono warsztaty bartnicze których efektem było miedzy innymi wykonanie i zawieszenie kłody bartnej wykonanej w drewnie sosnowym w lesie w pobliżu Zielonej Szkoły. Nauka nie powinna iść w las, ale w tym przypadku „poszła i zawisła na drzewie” i  jest cennym miejscem dla rodzimych gatunków pszczół.                                                                                     

Zainspirowani tym wydarzeniem postanowiliśmy we własnym zakresie wykonać i zawiesić w terenie jeszcze jedną kłodę bartną. Udało się, po kilku godzinach cięcia i dłubania kolejna kłoda była gotowa. Została zawieszona w pobliżu pieszej ścieżki przyrodniczej „Dookoła jeziora Schodno”, gdzie nie tylko będzie nowym domem dla pszczół, ale także będzie pełniła rolę edukacyjną.

Obserwując „zainteresowanie” pszczół wykonanymi barciami, tj. pierwszą przez Bractwo Bartne w ramach warsztatów, drugą we własnym zakresie, zamierzamy kontynuować podjęte zadanie dotyczące ochrony rodzimych gatunków owadów zapylających.

 

 

Grafika 1: Leśne ule we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Grafika 2: Leśne ule we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
zainstalowano ramkę z miodem w celu zwabienia roju pszczelego
Grafika 4: Leśne ule we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym