W dniach 7 – 8 maja w Zielonej Szkole w Schodnie odbyły się drugie warsztaty bartnicze pt. „Bartnictwo na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i Lasów Państwowych” zorganizowane przez Wdzydzki Park Krajobrazowy w porozumieniu z Nadleśnictwem Kościerzyna.
Warsztaty rozpoczął kierownik WPK Andrzej Penk, który powitał wszystkich uczestników oraz przedstawił prezentacje pt. „Działalność bartnicza jako forma wsparcia pszczoły miodnej na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i promocja naturalnego pszczelarstwa.”
Następnym punktem warsztatów był wykład pt. „Historia tradycyjnego bartnictwa i rola jaką odgrywa w ochronie dzikich pszczół”, który przeprowadził Pan Jacek Adamczewski, pszczelarz i bartnik, starszy specjalista ds. edukacji Wigierskiego Parku Narodowego. Została przedstawiona historia bartnictwa, zasady budowy kłód bartnych i barci, opieka, prace w ciągu sezonu a także doświadczenia bartnicze.
Po teorii przyszedł czas na praktykę – wykonanie kłód bartnych przy pomocy tradycyjnych narzędzi bartniczych przez uczestników warsztatów pod nadzorem instruktora – Pana Jacka Adamczewskiego. Choć praca ciężka to nikt nie szczędził wysiłku i trudu, aby wykonać barć tradycyjnymi narzędziami bartniczymi. Punktem kulminacyjnym dnia było zawieszenie gotowej kłody bartnej w lesie.
Kolejny dzień warsztatów polegał na wiosennym przeglądzie kłód bartnych wcześniej wykonanych przez pracowników Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Przegląd polegał na ocenie stanu kłód zasiedlonych oraz oczyszczeniu i umieszczeniu fragmentów plastrów woskowych jako wabików dla nowych rojów w barciach niezasiedlonych.
Przywrócenie tradycji bartniczych w lasach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego to nie tylko edukacja, ale głównie wartość dla ekosystemu, w którym pszczoły leśne spełniają ważną rolę. Warsztaty bartnicze zrealizowaliśmy we współpracy z Nadleśnictwem Kościerzyna. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom za udział, zaangażowanie oraz wykonaną na rzecz przyrody pracę.