Dziedzictwo natury i kultury – barcie dla pszczół na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego

Data: 28-04-2025

W Nadleśnictwie Lipusz odbyły się warsztaty dziana barci – naturalnych siedlisk dla dzikich pszczół. To kolejny etap akcji zapoczątkowanej w 2019 roku przez Wdzydzki Park Krajobrazowy, mającej na celu przywrócenie tradycyjnych technik bartniczych i ochronę dziedzictwa kulturowego regionu.

Pod okiem doświadczonego bartnika Pana Jacka Adamczewskiego z Wigierskiego Parku Narodowego uczestnicy warsztatów nauczyli się jak ręcznie tworzyć barcie metodą znaną od setek lat. Dzianie barci nie tylko pozwala odtworzyć dawne praktyki, ale przede wszystkim wspiera różnorodność biologiczną, dając dzikim pszczołom nowe miejsca do życia.

Akcja dziania barci łączy tradycję z nowoczesnym podejściem do ochrony przyrody, angażując lokalne społeczności, leśników i pasjonatów natury. Wspólnie pokazujemy, jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne, w tym zwiększanie bioróżnorodności i pielęgnowanie dawnych zwyczajów.

Dziękujemy panu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Lipusz za kontynuację działań bartniczych na terenie Nadleśnictwa Lipusz i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Na placu przygotowane są kłody, prowadzący warsztaty ocenia możliwość wykonania z nich kłód bartnych
Pierwsze czynności wykonuje się pilarką co ułatwia i przyspiesza dalsze prace
Pierwszy element wycięty, teraz już tylko praca ręczna
Prowadzący przedstawia plan warsztatów i poszczególne fazy dzianai barci