Ceronek to niewielka wyspa leżąca na wschód od Ostrowa Wielkiego liczy zaledwie 0,16 ha powierzchni. Roślinność wyspy to kilka drzew otoczonych pasem trzcinowiska, który stanowi lęgowisko brodźca piskliwego i gęsi gęgawy oraz miejsce gniazdowania trzcinniczka.
Brodziec piskliwy (Actitis hypoleucos) – zwany też kulczykiem to ptak wielkości szpaka o wydłużonej sylwetce i dość krótkich nogach. Wierzch brązowawoszary, spód biały. W locie na skrzydłach widoczny biały pasek. Siedzący ptak często kiwa ogonem, a lecący nisko nad wodą podryguje skrzydłami. Zasiedla brzegi rzek, strumieni, stawów i jezior.
Gęś gęgawa (Anser anser) - duży ptak wodny z rodziny kaczkowatych. Najchętniej wybiera trudno dostępne zbiorniki słodkowodne, porośnięte trzcinami. Jest dzikim przodkiem wielu odmian gęsi domowej. Gniazdo buduje na lądzie lub na wodzie, w trzcinach i szuwarach. Gęsi gęgawy są ptakami długowiecznymi – mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat. Około 2-3 roku życia łączą się w pary, które są wyjątkowo trwałe – rozpadają się na ogół dopiero w momencie śmierci jednego z partnerów.
Trzcinniczek (Acrocephalus scirpaceus) - niepozorny, szary ptaszek, mniejszy od wróbla o donośnym, zgrzytliwym głosie. Zasiedla głównie brzegi wód porośnięte pasem trzcin. Przemieszczając się wzdłuż nich możemy go zaobserwować siedzącego na łodyżkach trzcin, między którymi buduje również swoje gniazda, w których nierzadko można zaobserwować podrzucone kukułcze jajo.
Na jeziorze Wdzydze znajdują się jeszcze wyspy: Sorka (4,9 ha) i Przerośla (0,23 ha), Na jeziorze Gołuń znajduje się wyspa Trzepcyn (0,6 ha), a na Jelenie wyspa Ostrówek (0,17 ha).
Sorka porośnięta jest lasem mieszanym i stanowi własność prywatną.
Przerośla i Ostrówek porośnięte są drzewami liściastymi, a Trzepcyn głownie sosnami.
Wokół wszystkich tych wysepek występuje pas trzcinowisk.