Wieczór z nietoperzami we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym

Data: 30-08-2021

 Pierwsze prognozy pogody wskazywały na opady deszczu. Na szczęście wieczór okazał się być pogodny i dosyć ciepły. Kilka minut po 18 i po słowach wstępu w Zielonej Szkole w Schodnie, bez szczególnego ociągania się wraz z ponad 40 uczestnikami „Wieczoru z nietoperzami” udaliśmy się do lasu. Po drodze do pierwszych budek starałam się ułożyć w głowie, co muszę powiedzieć  i na co szczególnie zwrócić uwagę, aby pokazać jak niesamowite są to zwierzęta i co we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym robimy aby je chronić.

Po krótkim spacerze dotarliśmy w okolice remizy, gdzie w ramach corocznego monitoringu zrobiliśmy przegląd zasiedlenia tamtejszych schronów dla nietoperzy. W pierwszych 3 budkach oprócz odchodów nie zastaliśmy lokatorów, później było już lepiej. W kolejnych kontrolowanych budkach były zarówno jedne z najmniejszych w Polsce nietoperzy - karliki większe  jak i jeden z większych czyli borowiec wielki. Przed zmierzchem udało nam się jeszcze dotrzeć nad torfowisko Żabińskich Błoto, gdzie sprawdziliśmy kolejnych kilka budek.

Zaczęło się ściemniać, więc czas było wracać do Zielonej Szkoły. Tuż przed pierwszymi budynkami Schodna nad naszymi głowami przeleciały dwa mroczki późne (być może to te mieszkające w Szkole). Przez krótką chwilę była okazja aby zaobserwować ich charakterystyczny lot.  Śpiesznym krokiem dotarliśmy do Zielonej Szkoły, gdzie zamieniliśmy sprzęt do sprawdzania budek na detektory ultradźwięków i pomaszerowaliśmy nad jezioro.

Oświetlając sobie drogę światłem latarek zeszliśmy na pobliską plażę, gdzie naszym oczom ale przede wszystkim uszom ukazały się dziesiątki nietoperzy żerujące i przelatujące nad zbiornikiem wodnym. Słońce chyliło się ku zachodowi, a my wsłuchani w echolokacyjne bity staraliśmy się wychwycić te świadczące o pogoni za owadem.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywny udział, liczne pytania i ciekawość świata.

Akcja zorganizowana została z okazji 25th International Bat Night.

Zadania z zakresu edukacji ekologicznej realizowane są bezpłatnie dzięki finansowemu wsparciu WFOŚiGW w Gdańsku.

Powyżej opisanych czynności związanych z monitoringiem budek rozrodczych dla nietoperzy dokonano na podstawie pozwolenia RDOŚ-Gd-WZG.6401.32.2020.AO.2 z dnia 28.02.2020r.

fot. E.Bielińska
Grafika 2: Wieczór z nietoperzami we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
fot. E.Bielińska
fot. E.Bielińska
fot. E.Bielińska
Grafika 6: Wieczór z nietoperzami we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
fot. E.Bielińska
fot. Z.Whittaker
fot. Z.Whittaker
fot. Z.Whittaker